کارت گرافیک

پشتیبانی از فناوری DLSS در لینوکس

پشتیبانی از فناوری DLSS در لینوکس

پشتیبانی از فناوری DLSS در لینوکس

شرکت Valve بعد از پشتیبانی آزمایشی از فناوری DLSS انویدیا در نسخه 6.3-8 نرم‌افزار Proton، حالا به‌صورت رسمی از تکنولوژی انویدیا در سیستم‌عامل لینوکس بهره می‌برد.

شاید سال ۲۰۲۱ در صنعت سخت‌افزار گیمینگ را با دو اتفاق مهم به خاطر بیاوریم، یکی بالا رفتن بی‌سابقه‌ی قیمت پردازنده‌های گرافیکی و دیگری ظهور فناوری بسیار کاربردی و مهم سوپر رزولوشن در محصولات سه شرکت بزرگ تولید کننده‌ی GPU که جرأت موجب تحول در بهینه‌سازی عملکرد بازی‌ها شده است. بعد از معرفی موفقیت آمیز فناوری AMD FidelitFX Super Resolution که به اختصار FSR نامیده می‌شود، اینتل و انویدیا نیز با XeSS و DLSS به رقابت در این حوزه ورود کردند.

انویدیا طی چند ماه گذشته اقدامات زیادی را برای ارتقاء فناوری Deep Learning Super Sampling به کار گرفته که از معرفی فناوری DLAA یا همان DLSS بدون جزء مقیاس کننده‌ی تصویر گرفته تا انتشار SDK این تکنولوژی و پلاگین موتور بازی‌سازی Unreal Engine 5 را شامل می‌شوند. تمامی این اقدامات به منظور اطمینان از شایستگی فناوری پیشنهادی انویدیا برای رقابت با سایر رقبا و ارائه‌ی بهترین گزینه برای توسعه‌دهندگان و گیمرها صورت گرفته است.

اما خبر امروز به‌طور ویژه به گیمرهای کاربر سیستم‌عامل لینوکس اختصاص دارد. شرکت Valve در اطلاعیه‌ای اعلام کردbکه نرم‌افزار Proton از این پس رسماً از فناوری DLSS پشتیبانی خواهد کرد. Proton یک ابزار سازگاری با سیستم‌عامل ویندوز برای محیط لینوکس است که براساس ران‌تایم ترجمه‌ی محبوب DirectX با نام Wine توسعه یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *